Home / Lifestyle / Klady a zápory monogamie

Klady a zápory monogamie

Monogamie = párové soužití dvou jedinců různého pohlaví.

Ve všech různých médiích, od zpráv po romantické komedie, vidíme idylický vztah jako monogamní svazek muže a ženy. I když se zdá, že celý svět věří v tento ideál, někteří odborníci se domnívají, že z biologického hlediska prostě muži a ženy nejsou předurčeni k monogamnímu vztahu. Podle knihy Sex za úsvitu: Prehistorické počátky moderní sexuality, si naši předkové užívali volnějších svazků až do počátků zemědělství, kdy se lidé začali bát o to, komu předat svůj majetek.

Každý vztah je jedinečný, proto je dobré si stanovit podmínky hned na začátku 🙂

Nevýhody

Zklamání z očekávání. Populární publicista Dan Savage je obrovský zastánce toho, co nazývá „monogamish relationship“ (vztahy dovolující občasné nevěry). Savage je přesvědčen, že cílem úspěšného vztahu by neměla být monogamie ale stabilita. Tvrdí, že očekávání, že Vy a Váš partner nikdy nebudete chtít prozkoumat svou sexualitu mimo hranice Vašeho vztahu, je velmi nereálné. Výsledkem může být to, že Váš vztah je mnohem náchylnější na „nehody“. Každý malý přestupek pak může vést k rozchodu nebo rozvodu.

Sex Vás bude nudit. Buďme realisté. V průběhu let se z úžasného sexu může stát stereotyp. Někteří odborníci se domnívají, že polygamní život může do vztahu přinést opět trochu erotiky. Podle psycholožky Esther Perelové je „oddělenost“ jádrem dlouhodobé vášně. Věří, že erotika vyžaduje odstup. Pokud Vy nebo Váš partner provozujete sex s jinými lidmi, můžete tak obnovit svou touhu po druhém 🙂

Výhody

Bezpečný sex. Pokud Vy a Váš partner skutečně žijete monogamním životem, je riziko sexuálně přenosných nemocí téměř minimální. Tento pocit při milování je velmi osvobozující a může vést k bezstarostnému a možná i dobrodružnému sexu.

Emoční stabilita. Existují významné korelace mezi sexuální zdrženlivostí a psychickou pohodou, monogamií a štěstím, promiskuitou a depresemi. Tyto korelace jsou mnohem silnější u žen než u mužů. Takže pokud jste věrní, ušetříte se žárlivých scén a Váš partner či partnerka jsou více v pohodě 🙂

Je monogamie přirozená, nebo jste pro volnější vztahy?

monogamie-podvadeni-luxusak-cz

Zpět nahoru
Shares