Home / Lifestyle / Náhradní díly a nářadí potřebné pro opravu prasklé duše

Náhradní díly a nářadí potřebné pro opravu prasklé duše

Pokud se často vydáváte na výlety na kole, měli byste být připraveni na možnost jednoho z nejběžnějších defektů na cestách – píchlou nebo prasklou duši. Jaké všechny náhradní díly a nářadí na kolo budete na její opravu potřebovat?

Náhradní duše vs. sada na lepení duší

Na výběr máte v podstatě ze dvou možností – vozit s sebou celou náhradní duši, nebo sadu na lepení duše. Praktičtější je vozit s sebou náhradní duši, oprava je pak daleko rychlejší. Je také faktem, že trhliny větší než cca 1cm se zalepují poměrně špatně, někdy je tedy lepší si opravu nechat až na doma nebo do dílny.

Výměna prasklé duše za náhradní duši

Pomocí vhodného klíče nejprve sundejte kolo, potom z něj použitím montpák opatrně odstraňte plášť a poškozenou duši. Novou náhradní duši lehce nafouknětepumpičkou na kolo (jen tak, aby získala tvar) a vložte ji do pláště. Tímto lehkým nafouknutím zamezíte jejímu skřípnutí a protržení při následném usazování pláště.

Plášť začněte nasazovat do ráfku u ventilku, který nejdříve lehce zatlačte prstem zpět do ráfku, aby šel plášť snáze zasunout. Ručně nebo opatrně s pomocí montpáky, zastrčené za vnitřní stěnu ráfku, zasuňte plášť po celém obvodu na své místo. Pneumatiky nahustěte na tlak, který doporučuje výrobce.

Lepení prasklé duše

Prasklou duši navlhčete a mírně přifoukněte, v místě praskliny se začnou objevovat bublinky. Okolí praskliny odmastěte a malinko zbruste jemným smirkovým papírem. Na okolí praskliny naneste lepidlo (na prostor o maličko větší než záplata) a nechte ho chvilku přischnout. Naneste lepidlo také na záplatu, přitlačte ji na prasklinu a několik minut (čas závisí od typu lepidla a bude na jeho obalu uveden) pevně přidržte (pokud vlastníte samolepící záplaty, které vyrábí např. Birzman, procesu s nanášením lepidla se samozřejmě vyhnete). Zalepenou duši přinapusťte a ponořte do vody (zjistíte tím, zda nová záplata dobře těsní).

Před nasazením nové duše společně s pláštěm zpět na kolo si pečlivě zrakem i hmatem zjistěte, jestli někde v plášti nebo na kole není nějaká drobnost, která píchlou duši způsobila (střep, trn či něco podobného), jinak by samozřejmě celá práce vyšla na zmar.

Zpět nahoru
Shares