Home / Lifestyle / Pro jezdce je kvalitní motokrosové oblečení velmi důležité

Pro jezdce je kvalitní motokrosové oblečení velmi důležité

Pro motokrosové jezdce je správný a kvalitní MX oděv prakticky stejně podstatný jako jeho motocykl. Jaké požadavky by takové oblečení mělo plnit? Především musí být bezpečné, a také zajistit svému nositeli dostatek pohodlí tak, aby jezdec měl pocit, že ho ani nemá na sobě. U motokrosového oblečení by měl být důraz kladen také na materiály, čím kvalitnější, tím větší bezpečnost.

MX Helma

U motokrosové helmy je důležitá jedna věc. Rozhodně se na ní nesnažte šetřit! Hlava je velice zranitelná a určitě si ji každý z nás hodně cenní. Také zdravotní důsledky při úrazy hlavy jsou mnohem fatálnější než na jiných částech těla. Raději se uskrovněte jinde a za helmu si připlaťte, minimálně si kupte laminátovou.

Při velkých nárazech je lepší koupit novou helmu

Pokud helma utrpí větší náraz, měli byste automaticky koupit novou. Jsou i výrobci, kteří vám doporučí pořídit pro jistotu novou i po pádu na beton, například ze řídítek. Laminátová vlákna v helmě mohou popraskat a i když není na první pohled nic znát, celek pak už nedrží tak, jak by měl.

Výběr velikosti

Při koupi helmy je velice důležitá její velikost, která vám musí pasovat. Helma by měla být mírně těsná, ale ne tak, aby tlačila. Pokud by helmu někdo držel a vy zkusíte točit hlavou ze strany na stranu, neměla by se příliš hýbat. Tváře má správně padnoucí helma lehce zmáčknout na tzv. sysla. Výhodné jsou helmy, které mají systém dofukování lícnic.

Další aspekty výběru

Mimo správné velikosti jsou důležité i další parametry. Je vhodné, aby měla helma pratelný vnitřek, dobře odváděla vzduch, byla kompatibilní s krčními chrániči (jedná se o širší okraj na temeni, který jako první zařadila firma Shoei). Mimo to myslete také na sehnatelnost náhradních dílů.

Jedna rada na závěr: je dobré si pod helmu nasazovat motokrosovou čepici, protože výborně saje pot, ale nepustí ho víc do helmy. Díky tomu prodloužíte životnost vnitřku helmy na dlouhou dobu.

mx-helmy-n1shop

MX Brýle

Při výběru brýlí sebou mějte určitě i svou helmu a brýle zkoušejte rovnou do ní. Každý člověk má odlišný tvar obličeje, a i když má známý brýle Oakleye v té samé helmě, co máte vy, neznamená to automaticky, že budou sedět i vám. Velice důležité je také neomezené periferní vidění v brýlích. Jestliže váháte mezi více modely, vyberte takový, u kterého máte lepší rozhled do stran. Sympatické jsou také různé doplňky od společnosti Scott, která v roce 1970 přišla jako první s motokrosovými brýlemi. Jedná se například o nastavitelný chránič nosu nebo systém RAM, který díky inteligentnímu proudění vzduchu omezuje mlžení i v těch nejhorších podmínkách. Další systém Works, který je u  brýlí, dovolí jezdci mikro seřízení vypnutí odhazovaček.

Chránič krku

Krční chrániče jsou teď velice v módě, i když zatím jejich účinnost není úplně jistá. Polovina jezdců si tak bez něj nedokáže jízdu představit a druhá polovina by si ho nevzala na sebe, protože nemají rádi omezení volnosti. To, zda si krční chránič pořídíte a budete ho nosit, je zcela na vás, spousta osob se s ním, ale cítí mnohem bezpečněji.

Při výběru si dávejte pozor zejména na to, aby vám chránič padnul a nikam se nepřemísťoval, při nákupu popřemýšlejte rovnou i o zakoupení hrudního chrániče s prolisy a páskami, pod něž se zahákne krční chránič.

Chránič hrudníku a páteře

Chráničů na hruď je k dostání obrovské množství druhů. Jak jsme již jednou zmínili, je vhodné, aby chránič hrudi pasoval zároveň s krčním chráničem. Je dobré si ke klasickému chrániči dokoupit ještě ledvinový pás, který zaplní místo, kde končí kostra. Do podvědomí jezdců se v poslední době dostávají krosové vesty, ve kterých je zabudovaný silničářský páteřák a hrudní chránič, který vás ochrání před odlétávajícími kamínky. Vždy vybírejte tak, abyste při nošení chrániče, byli co nejméně omezováni v pohybu.

MX Oblečení

O výběru oblečení rozhoduje zejména vkus a vaše preference. U oblečení dbejte hlavně na lehkost a prodyšnost. Kalhoty jsou nejlepší ty, které mají našitou kůži nebo jiný odolný materiál na vnitřní straně kolen. Zároveň na sedací části by měl být materiál drsnější pro lepší grip. Jestliže chcete být moderní, vsaďte na jednoduchost a klasické barvy. Křiklavé barvy již z módy zase odcházejí.

MX Rukavice

I když se to nezdá, může být výběr rukavic mnohdy velmi náročný. Nejvíce náročné je vybrat takové, aby se vám v nich nedělaly puchýře. Vybírejte spíše velikostně menší, které nedělají tolik varhánků, pokud sevřete ruce v pěst. Výskyt puchýřů ovlivňuje několik věcí: tloušťka gripů, trvdost gripů a rukavice. Jestliže máte citlivější pokožku, můžete si pořídit tzv. antipuchýřové návleky od Risk Racingu, pamatujte ale na to, že zvyšují tloušťku gripů.

Chrániče boků

Takřka nezbytností jsou motokrosové chrániče kostrče a boků (někdy se nazývají motokrosové šortky). Prodává je jen pár společností, ale existuje jen jedna, která svůj výrobek neustále vyvíjí a je vždy o krok vepředu před ostatními. Jedná se o společnost Knox. Jejich chránič je lehký a má kloubek na bocích. Díky tomu se jezdec pohybuje bez omezení. Oproti jiným chráničům má navíc také pevnou vystýlku, která vede po celém boku až na kostrč.

Chrániče kolen

Při rozhodování byste si měli nejdříve položit jednu otázku a ta zní, zda ortézy chcete nebo ne. Než si na ní odpovíme, je vhodné zmínit, že by vaše rozhodování nemělo ovlivňovat to, zda již vaše kolena ve špatném stavu jsou či nikoliv. Vždy by to mohlo být ještě horší a lékaři se shodují na tom, že léčba kolen je velice náročná a téměř nikdy už nejsou stejná jako dřív, ani při sebelepším léčení. Nejlepší odpověď je tedy taková, že ortézy určitě chcete pořídit.

Další otázka se týká toho, zda budou ortézy konfekční nebo si je necháte udělat na míru. Při výběru prvně zmíněných počítejte s tím, že neseženete nikdy přesně takové, které vám dokonale padnou, a ze začátku na několik prvních jízd s nimi zažijete opravdu peklo. Samozřejmě se to dá přežít a po nějaké době si na to zvyknete a nebude vám to už vůbec vadit. Ortézy musí chránit hlavně čéšku. Při výběru si dobře prohlédněte zpracování ortézek, hlavně místo, kde jsou čepy. Při špatném provedení budete za rok kupovat ortézy jiné. Dále by vás měla zajímat možnost dokoupení náhradních dílů. Jestliže i přes všechny klady ortézy nechcete nebo jsou pro vás moc drahé, kupte chrániče kolen. Pořiďte takové, které chrání koleno i při nárazu shora, tedy kloubové chrániče. Ty mají pásek, díky kterému je uchytíte i nad kolenem.

MX Boty

Motokrosové boty jsou hned druhou nejdůležitější součástí výbavy. Při jejich výběru dbejte hlavně na pevnost bot. Noha musí být v botě pevně upevněná a neměla by se uvnitř hýbat. Z hlediska lepšího pohodlí jsou výhodnější boty s kloubem. Není potřeba tak dlouho botu zajíždět a při ohybu vás nikde nic netlačí. Jestliže se rozhodujete nad koupí vnitřní botičky, dobře tuto volbu promyslete. Je výhoda, že botičku můžete snadno sušit nebo prát, ale bota musí být zároveň větší a kvůli botičce je také menší cit v noze. Ideální botou se může stát třeba taková, která je kloubová, vnitřní botičku nemá a nemá ani okované špičky a naopak má hliníkové přezky.

mx-boty-n1shop

Zpět nahoru
Shares