Home / Lifestyle / Mánie selfie a její význam

Mánie selfie a její význam

Význam slova selfie.

Nedalo nám to a jali jsme se hledat pravý význam. 🙂 Zajímalo nás, zda se jedná pouze o plod moderní doby, nebo najdeme kořeny někde dál. 🙂 Jdeme s dobou a hledáme na Wikipedii (dříve by šel člověk do knihovny).

Selfie je typ fotografického autoportrétu, pořízeného z ruky za pomocí digitálního fotoaparátu či chytrého telefonu. Ve slovníku Oxford Dictionaries Online je popsán jako „fotografie sebe sama, běžně pořízená chytrým telefonem nebo webkamerou a nahrána na sociální síť“.

Wikipedia: http://cs.wikipedia.org/wiki/Selfie
Wikimedia Commons: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Selfies

Po chvilce hledání jsme skutečně našli první, historicky dochovanou selfie fotku z roku 1900, zvanou autoportrét. Autorkou je neznámá žena, která využila dnes běžně používanou metodu „zrcadlo – foťák“. Fotografie byla pořízena jedním z prvních kompaktních fotoaparátů Kodak Brownie.

Poznámka: Přestože se jedná o kompakt, musela vzhledem k váze použít stativ.

Skutečnou vlnu „ríl kůl týnejdž selfís“ však odstartovala ruská vévodkyně Anastázie Nikolajevna. Ve svých 13 letech se stala jedním z prvních teenagerů fotografující sebe sama za pomocí zrcadla, aby výsledný snímek zaslala příteli. Nikoliv na „fejsbůk“, jak by si leckdo mohl myslet, ale obyčejnou poštovní obálkou s dopisem…

Selfie, belfie, helfie, drelfie …

Z historického hlediska jsme tedy přejmenovali autoportrét na selfie. Dokonce jsme byli tak „vynalézaví“, že jsme toto slovo dále modifikovali do několika dalších variací, jako je kupříkladu „helfie“ (hairstyle selfie) pro snímek, na němž dotyčný zachytí svůj účes, „belfie“ (butt/bum selfie) pro snímek vlastní zadnice či „drelfie“ (drunken selfie) pro autoportrét v opilosti. Je pravda, že z uměleckého hlediska tyto fotky postrádají jakoukoliv logiku a jde o jistý projev narcismu. Nicméně … někdy můžou být zatraceně sexy 🙂

Zdroj: Pinterest.com

Zpět nahoru
Shares